<< önceki
 

CAPİTAL DERGİSİ (AĞUSTOS 2006)

 

BOSCH’DAN  “OPEN SPACE” YAKLAŞIMI

Şirketler artık verimliliği sağlamak için yepyeni yöntemlere başvuruyor. Maliyet iyileştirme önerilerini, kaliteyi artırarak daha hızlı gelişebilmek adına son yıllarda dünya şirketlerinin çoğu “Open Space” (Sınırsız Alan) isimli bir toplantı dizisini hayata geçiriyor. Türkiye’de de ilk kez BSH tarafından şirket içinde kullanılmaya başlayan Open Space, farkında olunan ama nasıl işleneceği bilinmeyen kaynakların en iyi şekilde kullanılmasına olanak sağlıyor.

2003 yılında Open Space toplantılarını düzenlemeye başlayan BSH, şimdiye dek 5 toplantı gerçekleştirmiş durumda. BSH’nin 2003 yılında yaptığı ilk toplantıda, hedeflenenden 150 kat daha fazla tasarruf sağlanması ise şirketi şevklendirmiş. Daha sonraki toplantılara mavi yakalılar, diğer ülkelerde yaşayan yabancı BSH yöneticileri ve tedarikçilerin katılımı sağlanıyor.

BSH İcra Kurulu Üyesi Norbert Klein, Open Space sayesinde normalde çok daha uzun süren karar alma sürecini kısalttıklarını söylüyor. Şirketlerin 6 aylık bir süre içinde, ilgililerin yüzde 80’inin onayıyla aldıkları kararı, Open Space ile 40 günde ve yüzde 95’lik onayla sağlayabildiklerini belirtiyor. “Çalışmanın sonunda, her kademeden çalışan arasındaki hiyerarşi kırılmış, insanlar yakınlaşmış bir amaç için birleşmiş ve şirketin başarısını artıracak projeler başlatılmış oluyor” diyen Klein, BSH’nin Open Space toplantılarında bugüne kadar ortaya konulan öneri sayısının ise 2 bin 500 olduğuna dikkat çekiyor.

Şeyma Öncel Bayıksel / Capital Dergisi / AĞUSTOS 2006

            

 
<< önceki
anasayfa | makale & yazı | basında aat | galeri | ilgili linkler | iletişim
copyright © Açık Alan Teknolojisi 2009 Tüm hakları saklıdır. Tasarım Statu CW