<< önceki
 

BİREYSEL, BAĞIMSIZ ve BİRLİKTE

  Açık Alan Teknolojisi, Bireysel, Bağımsız ve Birlikte, Yine, Yeniden.....

Funda Oral, Ekim 2011

Açık Alan Teknolojisi, keyif ve heyecanla birlikte çalışarak, birlikte zenginleşerek, ortak kararlar alarak, harekete geçmeye, sorumluluk alarak çözümler üretmeye, yaşamı şekillendirmeye bir davettir.

Çalışmaya katılmak için tartışılacak konuyu önemsiyor olmak dışında başka hiçbir koşul aranmaz. Toplantının konusu sizin için önemli ise, siz de Daire’nin çevresinde yerinizi alırsınız. Yöntem herkesin katılım ve katkı olasılığını mümkün kılar ve eşitler.

Dairenin çevresinde yerinizi aldığınızda, orada olmayı seçmiş diğer herkesinki gibi düşünceniz ve katkınız değerlidir ve muhakkak sonuca etki edecektir. Konuşuldukça saygı artar, paylaşıldıkça konu olgunlaşır. Dairenin etrafında sırayla, dikkatle, birbirini dinleyerek konuşulur, düşünceler birbirinin üstüne eklenerek, şekillenir, kimin ne söylediği değil konunun nasıl şekillendiği önemlidir. Herkesin içine sinen bir uzlaşma noktasına ulaşıldığı zaman konu hakkında kararlar alınır, eylem planları yapılır.

Yöntemin sadeliği ve öne sürdüğü basit birkaç prensip,  paylaşma, öğrenme ve karar almada,  iletişim ve diyalog alışkanlıklarına yepyeni bir yaklaşım öneriyor. Bilen anlatır bilmeyen dinler, güçlü olan söyler güçsüz  olan dinler-uygular şeklinde alışılmış diyalog şekillerini ortadan kaldırıyor. Lüzumsuz ve işlevsiz konuşmaları geçersiz kılıyor. İletişimi işlevselleştirererek ondaki Şiddeti yok ediyor. Alışageldiğimiz ve benimsediğimiz Rekabeti gereksizleştiriyor. Dolayısı ile herkes için keyifli, samimi ve güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor.

Yaşımız, cinsiyetimiz, sosyal ekonomik konumumuz, statümüz, eğitim düzeyimiz ne olursa olsun, Daire’nin çevresinde biraraya gelerek, olgun, sorumluluk sahibi, diğerine-ötekine saygılı bireyler olarak, bağımsız ve birlikte çalışarak karşı karşıya olduğumuz, önemsediğimiz konularda birlikte düşünmemiz gerekiyor. Bunu yapabilsek de yapamasak da her an bizlere rağmen, bizlerin seçimleriyle yaşam hızla şekilleniyor.

 
<< önceki
anasayfa | makale & yazı | basında aat | galeri | ilgili linkler | iletişim
copyright © Açık Alan Teknolojisi 2009 Tüm hakları saklıdır. Tasarım Statu CW